10 rad jak vybrat správnou doménu

Výběr domény patří mezi jednu z nejdůležitějších částí začátků nového byznysu a může mít jak extrémně kladný, tak i velmi záporný vliv.
 
Nejedná se přitom jen o samotné jméno, které si návštěvník zapamatuje, ale i o vyhledávání, ve kterém nám může doména výrazně pomoci. Díky rozsáhlým databázím jsou přitom dostupné takřka jakékoli kombinace, které mohou skvěle vystihnout váš byznys a jednoduše proniknout do mysli návštěvníka.
 
Zde je 10 tipů, jak správně vybrat doménu
 

  1. Začněte s klíčovými slovy

Doména by měla v první řadě jasně následovat cíl a podstatu firmy/projektu, který bude prezentovat. Zastavte se na chvíli, popřemýšlejte o třech až pěti klíčových slovech, které skvěle vystihují Váš byznys a pokuste se je propojit tak, aby dávala smysl a zněla dobře.
 

  1. Buďte jedineční

Doména je součástí celého projektu. Ujistěte se proto, aby byla jedinečná, skvěle seděla vašim myšlenkám a hlavně aby nepřipomínala jinou značku nebo webovou stránku.
Zároveň ale dbejte na to, aby doména nebyla až přespříliš unikátní a nevzniklo tak nezapamatovatelné slovní spojení, na které si návštěvník nevzpomene ani s pistolí u hlavy.
 

  1. Doména s .COM

Chystáte-li se vybudovat stabilní firmu a plánujete svůj byznys na delší dobu nežli několik měsíců, vyberte si doménu s koncovkou .com. Přesměrování z jiných koncovek jako jsou cz nebo org je samozřejmě v pořádku, ale koupí .com si ušetříte spoustu času a předejdete zbytečným problémům. Díky jejímu mezinárodnímu využití navíc můžete s takovou doménou i expandovat a předem si tak zajistit výhodu.
 

  1. Jednoduché pro napsání

Jednoduchost je klíčem k úspěchu. Chcete-li, aby si lidé vaši doménu pamatovali a často jí navštěvovali, udělejte název jednouchý, snadno zapamatovatelný a co možná nejkratší.
 

  1. Lákavé pro paměť

Jsou názvy domén, které vyjmenujeme z hlavy a i názvy, na které si nevzpomene i po několika minutách soustředění. Vaše doména musí patřit do té první skupiny a její zapamatování by mělo zabrat jen několik málo vteřin.
 

  1. Krátké znamená dobré

Jak jsem se již nahoře zmínil, je dobré, aby byla doména jednoduchá a snadno zapamatovatelná. K tomu přirozeně patří krátký název, který usnadní psaní, snadno se pamatuje a ihned si ho člověk spojí právě s webovou stránkou. Pokuste se o nejkratší možnou variantu, která vystihne Váš záměr a zároveň si jí každý ihned vybaví.
 

  1. Vytvořte předpoklad

Vytvoření předpokladu je jednou z největších zbraní domén a může nalákat velké množství návštěvníků už jen kvůli samotnému jménu. Při výběru na tento prvek myslete a vyberte si takové jméno, které ihned evokuje činnost, které se věnujete.
 

  1. Vybudujte doménu

Pokud se Vám z jakéhokoli důvodu nepodaří vybrat vhodnou doménu, můžete se vrhnout do budování a jméno svépomocí proslavit. To ovšem vyžaduje finance, čas i úsilí a prvotní výsledky nemusí být zrovna oslnivé. Zkrátka je to běh na dlouho trať, u kterého můžete získat i ztratit.
 

  1. Nenásledujte aktuální trendy

Aktuální trendy jsou užitečné v mnoha případech. Není tomu tak ale u domén, které mají dlouhodobý vliv a během jejich života se trendy pravidelně mění. Vyvarujte se populárním trendům a vsaďte spíše na osvědčené postupy.
 

  1. Nástroj pro výběr domén

Nic Vás nenapadá? Nezoufejte. Na internetu jsou k dispozici nástroje, které Vám pomohou vybrat doménu s ohledem na výše zmíněné rady. Zmínit můžeme DomainsBot nebo také NameMesh.
 
Shrnutí
Doména je domovem vašeho internetového podnikání. Jejím správným výběrem můžete skvěle podpořit návštěvnost webu a to přitom s minimálními náklady. Zastavte se, popřemýšlejte a vyberte takovou doménu, která uživateli ihned řekne, v jakém oboru podnikáte. Buďte kreativní, originální a nezapomeňte na tipy, které naleznete výše.