Google Asistent je všude: více dedikovaných tlačítek, rozšíření pro low-end telefony

Je tu více než dvě a půl miliardy mobilních zařízení s operačním systémem Android, které se používají každý den, a Google se snaží přizpůsobit Google Asistenta tak, aby byl centrální součástí skoro všech. Google oznámil, že více chytrých telefonů bude nyní nosit dedikované tlačítka Google Asistenta.
 
Alespoň podle společnosti, která oznámila tyto novinky pro Mobile World kongres v Barcelóně, Španělsko, v pondělí, více než sto milionů chytrých telefonů bude mít tuto funkci v nejbližší budoucnosti. Otázkou je: stane se to standard napříč všemi nejrůznějšími telefony, které budou mít operační systém Android?
 
Navyšování povědomí a užití Google Asistenta.
 
Google uvedl na svém blogu v jeho příspěvku, že právě nyní „vidí až patnáctkrát větší počet požadavků, které se ptají Asistenta na pomoc, aby odeslal zprávy nebo přečetl příchozí text nahlas v porovnání s dobou předtím.“ Avšak nemáme žádné pojetí o absolutní četnosti takových požadavků ani akcích, které se dějí na Google Asistentovi a ani nevíme, jak vlastně dopadá na konvenční užití vyhledávání.
 
Nedávno Google započal testování reklam v Google Asistent výsledcích. To může být snaha monetizovat na novém „inventáři“ nebo to také může být jisté očekávání doby, kdy více tradičních vyhledávání bude nahrazeno náhledem do Google Asistenta.
 
Místní vyhledávání ve Zprávách.
 
Společnost také přidává návrhy do Zpráv na telefonech s operačním systémem Android, propojené k filmům, restauracím a počasí. Budou tu místně relevantní a kontextuální návrhy, pravděpodobně spojené s tématem dané zprávy, za použití „umělé inteligence v zařízení“. Uživatelé tak budou schopni klepnout na návrhy, aby se dozvěděli více. Může to být sdíleno s jinou osobou, avšak jinak to zůstane neviditelné pro daného uživatele.
 
Uživatelé budou také schopni přivolat Google Asistenta během chatové konverzace stlačením domovského tlačítka, zatímco je aplikace Zpráv otevřená, aby tak mohli provést vyhledávání.
 
Rozšíření Asistenta na lower-end telefony.
 
Google nedávno uvedl, že oblíbenost málo-náročných a levných telefonů Androidu a KaiOS, zaznamenala až o „sedmkrát větší v počtu aktivních uživatelů pro Google Asistenta v Indii, Indonésii, Mexiku a Brazílii.“ Google právě nyní představuje mluvu na text pro diktování textových zpráv nebo spuštění vyhledávání na vstupní úrovni těchto zařízení.
 
Google Asistent Akce přicházejí na ty samé zařízení.
 
Je tu také rozšířená podpora jazyků. K tomu všemu je tu zabudováno chápání až osmi indických jazyků, Google Asistent neustále roste v počtu podporovaných jazyků, se kterými může použít jeho bilinguální schopnosti. Google nyní bude dovolovat uživatelům chytrých telefonů kombinovat jazyk k mluvení více jazyky až ve dvanácti jazycích, což zahrnuje angličtinu, francouzštinu, japonštinu, korejštinu, švédštinu a holandštinu, kromě jiných.
 
Proč by nás to mělo zajímat.
 
Operační systém Android je světově dominující počítačový operační systém, s více než osmdesáti procenty podílu na trhu, alespoň podle IDC. Kromě zemí prvního světa jsou mobilní telefony primárním přístupem na internet pro více než stovky milionů lidí po celém světě v rozvojových zemích.
 
Expanze Google Asistenta a povědomí o něm a funkcí na všechna zařízení bude pohánět další adopci a použití hlasového vyhledávání a také Asistenta. Tohle může eventuálně také znamenat daleko více požadavků, které budou přicházet skrze Google Asistenta, což znamená menší místo pro organické požadavky k hodnocení. A akce se stávají čím dál více důležitější pro vývojáře a vydavatele.